Hogyan jutottunk el a lyukkártyától az élő 3D monitorig?
A számítógép és laptop kijelzője nélkül elképzelhetetlen az élet a földön. Az átlag felhasználó szinte csak olyan feladatokra használja az elektronikus kütyüket, melyek valamilyen képmegjelenítéssel járnak. A nagy felbontású monitor életünk meghatározó része lett. Kijelző nélküli komputerekkel már csak gépekben találkozhatunk, bár a legújabb trend szerint a porszívó és a hűtő is kap egy kis érintőkijelzőt.
Mi a számítógép monitor?
A számítógép monitor vagy -kijelző és megjelenítő egy periférikus egység, mely a gép utasításai alapján alkotja meg az emberek számára értelmezhető képet. Alapvetően a számítógép vagy laptop által elvégzett műveletek eredményeinek vizuális megjelenítésére szolgál.
Milyen volt az első kijelző?
Kezdetben a számítógépek nem rendelkeztek kijelzővel. A mai értelemben vett számítógép őse, az UNIVAC elektromos lámpasor segítségével adta meg a számítási műveletek eredményét. A gép memóriájának tartalma tehát a lámpasor segítségével volt értelmezhető. Ezzel az volt a probléma, hogy a kiégett lámpák hibája nem mindig derült ki azonnal, az eredmények feljegyzése, raktározása meglehetősen körülményes volt.
Lyukkártya kijelző
Az 1947-es ENIAC lyukkártyák segítségével volt programozható, és ezzel a módszerrel kaphatták meg az eredményeket a felhasználók. A számítógép programozásához egy mechanikus írógéphez hasonló eszközzel kellett kilyukasztani a kártyákat, amit a gép képes volt leolvasni. Az ENIAC három kártyaköteggel működött: az egyik köteg a programot tartalmazta, a második a bevitelre szánt adatokat, a harmadik a gép által kiszámolt eredményt, tehát ez volt az ENIAC kijelzője. Később a kimenő adatokat nyomtatott formában jelenítették meg. A lyukkártyák egészen az 1960-as évekig használatban voltak.
CRT kijelzők
A számítástechnikában az igazi áttörést az elektronikus kijelzők megjelenése hozta. A katódsugárcsöves képernyőt már 1926-ban használták tévéközvetítések megjelenítésére, a számítástechnikában azonban csak az 1950-es évektől kezdték el használni. Kezdetben kerek kijelzők segítségével a számítógép által kiszámolt vektorokat és diagramokat vizualizáltak. Ezek a monitorok fekete-fehérek voltak, később a szöveg megjelenítésére is használhatók lettek. A 60-as évektől kezdve a programozó szakemberek megkezdték a monitor telexpapírként történő használatát. Felismerték, hogy a kijelző rugalmasabb és gyorsabb a papírra történő nyomtatáshoz képest, a megfelelő „videokártya” beszerelését követően képesek voltak szöveg megjelenítésére. A 80-as évekig a kijelzők nem voltak képesek semmiféle grafika megjelenítésére, a kapcsolatot biztosító adatkábel is csak a szöveges megjelenítésre volt alkalmas.
Kompozit videokimenet
Az 1974-es évben a számítógép elkezdhetett tömegtermékké válni. Ebben az évben próbálták először a televízióhoz csatlakoztatni a számítógép terminált. A korábbi gépek egy egységet alkottak a kijelzővel, meglehetősen drágák voltak, viszont a televíziókészülék már több háztartásban is megjelent. A tömeggyártásban is kapható gépek közül Apple I és II volt talán a legnevezetesebb, mely megalapozta a céget.
A sikeres otthoni számítógépek közül a Commodore az elsők között volt, amely már élvezhető felbontású grafika megjelenítésére is képes volt.
Korai plazma képernyők
Az 1960-as években a tervezők megpróbálkoztak a plazmakijelzők alkalmazásával. A PLATO IV volt az első számítógép, melynek kijelzője gázkisüléses elven működött. Nem sokkal később az IBM is elkészítette a saját változatát, a GRID pedig egy relatíve vékony, hordozható számítógépet készített ezzel a technológiával. A GRID volt az első és talán egyetlen plazmakijelzős laptop. A technológiát nem alkalmazták tovább, a nagyméretű tévékben tért vissza.
Az LCD kijelző
Az LCD panelek a zsebszámológépekben jelent meg majd a zsebórákban hódított. A könnyű és vékony panelek a hordozható gépek létrehozásában nagy szerepet játszottak, nemcsak hordozhatóságuk miatt, hanem alacsony energiafelhasználásuk miatt is. Az első paneleknek külső fényforrásra volt szükségük a kép láthatóvá tételéhez.
A megjelenítők között az IBM hozta a valódi újítást. A nagyobb felbontású videoadapterek és a jobb kép megjelenítésére képes kijelzők és szabványok megalkotása is a cég nevéhez fűződik. A megjelenítési rendszerek (MDA, CGA, EGA) számára egy univerzális kijelzőre volt szükség, ezt a NEC készítette el, a frissítési arányok és frekvenciák dinamikus alkalmazását a teljes iparág átvette.
A mai napig érvényben lévő kijelző szabványt, a 15-tűs VGA-t az IBM mutatta be 1987-ben.
Az LCD technológia tökéletesítését követően lehetővé vált a színes kijelzővel szerelt laptopok gyártása, az 1990-es években ekkor ugrott meg a hordozható számítógépek eladása.
Napjaink kijelzői
A kétezres évek közepére lényegében eltűntek a CRT monitorok és csak LCD kijelzőket vásárolhatunk a személyi számítógépekhez. A vékony és könnyű hardvernek köszönhetően tömegcikké válhatott a laptop, a számítógépekhez pedig 3D megjelenítésre is alkalmas hajlított UHD kijelzőket alkalmaznak. Az első 2 bites, kör alakú kijelzőkhöz képest manapság 3840×2160 pixel (8 294 400 pixel) felbontású eszközt vásárolhatunk, ami akár 1,07 milliárd szín megjelenítésére is képes.
A számítógép kijelző immár 70 éves története érdekes technológiai megoldásokat tartalmaz. További érdekes témákról is olvashatsz: számítógép javítás, laptop szerviz, notebook kijelző csere, érintőképernyő vásárlása. Tech: hardver