milyen videokártya növeli a laptop teljesítményét? amd vs. nvidea - frekvencia - memória - számítógépes játék
A grafikus processzorok
Egy adott számítógép hasznosságát annak teljesítménye határozza meg, egy számítógép teljesítménye pedig annak alkatrészei alapján körvonalazható. És következhetnek a számok... Ez a szakszerű megközelítés. A laikus felhasználó - például egy szenvedélyes videojátékos - első szempontja a grafika, a látvány. Nem árt tudni, mi biztosítja a legjobb vizuális élményt.
A laptopok legfontosabb összetevői kétségtelenül a processzorok: a CPU-k és a GPU-k. Ez a cikk a grafikus processzorokról kíván tájékoztatást adni. Ha a CPU a számítógép agyának tekinthető, akkor a grafikus processzor a szívének. Ha megkérdeznénk egy játékost, hogy mely komponens számára a legfontosabb, mit szokott leggyakrabban upgradelni, a válasz egyértelműen a videokártya lesz.
Amikor videokártyákra hivatkozunk, két nagy név jöhet szóba, azaz az AMD Radeon és az nVidia. Az alábbiakban általános információk következnek mindkét videokártya márkáról, objektív szempontokat figyelembe véve: előnyök, hátrányok mérlegelése, és egy esetleges útmutató új videokártya kiválasztásához.
Mit lehet tudni az AMD-ről?
AMD az Advanced Micro Devices rövidítése, egy processzorokat gyártó cég neve. Az AMD megvásárolta a videokártyákat gyártó ATI céget 2006-ban és 2010-ig az összes ATI termék hivatalosan is felvette az AMD márka nevét. Utóbbi a termékek széles skáláját kínálja, hogy minden felhasználói igénynek megfeleljen.
Bár az AMD cég a második helyre kényszerül mind a CPU, mind a GPU gyártás terén, idén nyáron sikerült felhívnia magára a figyelmet pár újdonsággal, például a piacra dobott Vega videókártyának és a Ryzen névre hallgató processzornak köszönhetően.
A videokártya kategóriában az AMD egy legjobban vásárolt példánnyal büszkélkedhet, ami nem más, mint az RX sorozat Radeon videokártya. A különleges technológiákkal rendelkező AMD freesync-et kínál, a kalibrálás eredményeként pontosan megjelenített képminőséget, illetve a Steam processzors-t, mely növeli a GPU teljesítményét. Az AMD-hez optimalizált játékok közül legismertebb a Battlefield 1 és a DOOM.
Bónusz: A PlayStation és Xbox konzolok csak egy AMD grafikus processzort tartalmaznak. Az AMD videokártyák konfigurálásához és optimalizálásához szükséges szoftvert AMD Crimson Software-nek hívják, korábbi megnevezése pedig a Catalyst Control Center - egy szoftver, mellyel konfigurálni lehet a 3D alkalmazások grafikai részleteit, az órát, és lehetővé teszi a hőmérséklet ellenőrzését, ill. az energiafogyasztást.
Mit lehet tudni az nVidia-ról?
Az nVidia nem szorul különösebb bemutatásra, ugyanis a neve mindent elmond a játékosok számára. A garfikus processzorok legismertebb gyártója, jelenleg gazdasági monopóliumot szerzett a videokártyák területén, az IT legfejlettebb és leghatékonyabb GPU-k létrehozója.
Az nVidia maximális teljesítményt biztosít a piaci átlagnál magasabb áron, de az ATI/AMD-nál kiválóbb technológiát biztosít, ezek közé sorolható az nVidia PhysX (a fizikai törvények tiszteletben tartása a játékokban), nVidia G-Sync (a korábban említett freesync-el azonos szerepet játszik) és CUDA Cores, mely hasonlít az AMD Stream Processor-ára.
Az nVidia együttműködik az Intellel, kompatibilitás és kiváló kommunikáció jött létre a két vállalat között. A mai játékok zöme nVidia márkájú GPU-ra lettek optimalizálva: Assassin's Creed Black Flag, Batman Arkham Origins vagy Call Of Duty Ghosts.
Az nVidia kimagasló videokártyája, a "megdicsőült" Titan X (Pascal). Jó hír, hogy a 10xx sorozatú grafikus kártyák TI (titan) upgraden mennek majd keresztül. Az nVidia videokártyák konfigurálószoftverét nVidia Experience-nek nevezik, ugyanaz a szerepük, mint az AMD Crimson Software-nek.
Melyiket válasszuk? Mi alapján?
Bár a videokártyát joggal nevezhetjük a számítógép szívének, a PC-k a külön egységet képező dedikált videokártya nélkül is számos alapvető műveletre képesek: a beépített vagy integrált grafikus processzorral jól lehet internetezni, youtube-ról filmet nézni, jól futnak az integrált egységgel az office programok és eldöcög néhány játék is. Azonban egy igazi játékos a legújabb számtógépes játékot a legjobb grafikai beállításokkal szeretné élvezni - ilyenkor nagy teljesítményű külön videókártyára van szükség. Továbbá a dedikált videokártya ajánlott akkor is, amikor olyan grafikai programok futnak, melyek nagy erőforrást igényelnek, mint pl. az AutoCad, az Adobe Premiere.
Ha az egyes videokártyák között technikai adataik alapján akarunk dönteni, pontosan kell tudnunk, mit jelentenek a leírásban szereplő számok.
BUS
Bitek száma - lehetőleg legyen nagy. A fogalom a processzor és memória közti útvonalra utal. Felépítés szempontból érthető, hogy egy 256 bit BUS lemez drágább lesz, mint egy 64 bites BUS, mert több útvonala van a processzor és memória között. Tehát egy 2GB 128bit videokártya lassúbb, mint ugyanaz a modell 1GB memóriával 256bit-el.
Processzor frekvencia
Minél nagyobb, annál jobb. Bitek mennek át időegységenként egyik oldalról a másikra. Ezt MHz-ben mérik. Napjainkban a nagy teljesítményű videokártyák frekvenciája legalább 1000 MHz vagy 1 GHz.
Videómemória
Itt is, minél nagyobb a videómemória, annál jobb a teljesítmény. A RAM memóra valóban hasznos, ha több monitorunk van vagy nagy felbontással rendelkezünk. A legtöbben a videokártya memóriájára figyelnek, de nem nézik a BUS-t vagy a frekvenciát. Egy BUS 512 videokártya / 1 GB VRAM gyorsabb lesz mint egy BUS 256 / 4 GB VRAM.
Gyártási technológia
28 nm-es gyártási technológia a legújabb és a legkisebb fogyasztású. Minél újabb a technológia, annál kevesebb energiát fogyasztanak és nagyobb teljesítményt nyújtanak. Kevés nm magas hatásfokot jelent.
Hűtés
Megfelelő hűtés híján “megsülhetnek” az alkatrészek. Két típusú hűtés létezik: aktív és passzív. A passzív egy nagy radiátorból áll, ez vezeti el a hőt, az aktív pedig egy kisebb radiátorból áll, ezen kívül van egy ventilátor is, mely biztosítja a hűtést. Kimutatták, hogy az aktív hűtőlemezek sokkal alacsonyabb hőmérsékletűek, de sokkal zajosabbak is. A legajánlottabb hűtő cégek a Sapphire a Radeon számára és EVGA nVidia-nak.
OC vagy Overcloking
Clock - a grafikus processzor maximális ereje. Gyártótól függően, a processzort gyári beállítás szerint beállítható, hogy maximális frekvenciája a normálisnál nagyobb legyen. Overclocking a képesség, hogy meghaladja a Clock-ot a rendkívüli teljesítmény eléréséért, igényeknek megfelelően, nagyobb energiafogyasztás mellett, továbbá nagyobb felmelegedéssel. Ezért ha OC-ben gondolkodnak, hatékony hűtőrendszerről is gondoskodni kell.
Konfiguráció
Akik úgy vélik, hogy egyetlen videokártya nem elégséges, több videokártyát is beállíthatnak, ami aztán garantálja a kimagasló teljesítményt.
Kulcsszavak Google-kereséshez: videokártya választás: AMD vs. nVIDIA; grafikus processzor, teljesítmény. Tech kategóriájú blogposzt. Ajánlott szolgáltatás: