érintőkijelzős laptop vásárlása: akkumulátor üzemidő csökkenés, rossz billentyűzet elérés, magasabb ár, nagyobb súly - képernyő csere
Néhány nyomós ok, amiért nem érdemes érintőképernyős laptopot vásárolni
Megtörtént már veled, hogy asztali számítógéped monitorján kézzel akartál odébb húzni egy ikont, netán ráböktél egy nyílra vagy linkre? Kaparásztál értetlenül a laptopod képernyőjén? Sajnáltad, hogy nem reagál ugyanúgy az érintésre, mint az okos mobilod vagy tableted? De hát nem volt kényelmetlen a billentyűzet fölött átnyúlni?
Ahol szükség van érintővezérlésre
Az okostelefonok ma már annyira elterjedtek, hogy hajlamosak lennénk azt hinni, hogy minden képernyő reagál az érintésre. Érintőkijelzőre kétségtelenül szükség van a hordozható készülékek sokaságánál, így a táblagépeken és a 2 az 1-ben típusú hibrideknél (transzformer laptopok), amelyek notebookokból táblákká alakulnak át kis hajtogatás után. Nyilvánvaló, hogy tablet üzemmódban az érintőkijelző nélkülözhetetlen.
Az érintéses vezérlésnek számos előnye mutatkozik meg a nagyképernyős, többfunkciós számítógépeknél is abban az esetben, ha a hagyományos billentyűzet és egér használata egy adott helyen és szituációban kényelmetlen, alkalmatlan (pl. falra szerelt nagy monitorok a nappaliban, bemutatótermekben, információs táblák pályaudvarokon - és persze az interaktív táblák az oktatásban, stb.).
És ahol szerintünk nincs rá szükség
Például egy hagyományos notebook esetében. Lehet hogy trendi, de ne számítson, mennyire szeretnének rád sózni egy érintőképernyős hagyományos laptopot - állj ellen, mert az ilyen gép borzalmas ötlet és senkinek sem igazán ajánlott.
Következzen pár nyomós ok, amiért szerintünk érdemes nemet mondani az érintőképernyős notebookra:
Általában drágábbak
Míg egyes laptopok csak érintőképernyővel állnak rendelkezésre, mások esetében ez opcionális, ám magas áron választhatjuk az érintés funkciót a rendszerünk konfigurálásakor. Például a Lenovo több mint 75 dollárt számít fel egy ThinkPad T460 esetében, ha azt érintőképernyővel együtt választjuk, mint egy ugyanilyen modellnél érintőképernyő nélkül. A Dell 350 dolláros összeget ad hozzá az XPS 13-hoz az érintőképernyőért, viszont a képernyőfelbontás is módosul 1080p-ről 3200 x 1800-ra.
De még akkor is, ha az érintőképernyős verzió nem drágább, vagy ha olyan notebookot találsz, mely csak érintőképernyősen választható, akkor is széles ívben el kellene kerülnöd. Miért is?
Rosszabb az akkumulátor üzemideje, élettartama
Függetlenül attól, hogy használod-e vagy nem, az érintőképernyős digitalizáló mindvégig folyamatosan működik, és ezáltal jelentősen nagyobb gépi erőt szív el, ami aztán 15-25 százalékos akkumulátor-üzemidő csökkenést eredményez. Például két azonos módon konfigurált ThinkPad T460 laptopon tesztelt nem érintéses modell 17 óra és 4 percig volt életképes egy full töltés után, míg az érintőképernyős társa mindössze 13 óra és 12 percig, ami 22 százalékos különbséget jelent.
Ha mégis érintőképernyős laptop mellett döntesz, készülj fel arra, hogy a tévedésed terhe mindenhová elkísér majd. Sajnos semmit sem lehet már tenni az akkumulátor érdekében, miután már megvásároltad az érintőkijelzős laptopot. Tesztelők megpróbálták kikapcsolni az érintőképernyőt (a Windows Eszközkezelő használatával) két notebookon és elvégezték a tesztet, az eredmények majdnem azonosak voltak. A digitalizáló továbbra is energiát használ, még ha nem is képes reagálni az érintésekre.
Vastagabb, nehezebb notebook
Ha mégis egy érintőképernyős laptop mellett döntesz, számíts arra, hogy szó szerint is hordoznod kell a döntésed terhét, bárhová is mész. Az érintés funkció hozzáadással a laptop súlya is jelentősen megnövekszik. Például az EliteBook Folio G1 érintés nélkül 1 kg körül van, az érintőképernyős verziója 55 g-al nehezebb.
Szeretnéd elérni a billentyűzetet?
Amikor megérintesz egy táblagépet vagy okostelefont, általában közelebb hozod azt magadhoz. Azonban egy kagylós kialakítású laptop esetében át kell nyúlnod a billentyűzeten, ami legjobb esetben csak kellemetlen, rosszabb esetben akár káros, veszélyes is lehet. Sokkal több mozdulatra lesz szükséged, ha gépelsz és közben a képernyőt is megérinted, ami az állandó karemelések miatt terhelést jelent a kezed és a csuklód számára; ez később vállproblémákat eredményezhet.
Tükröződés, rosszabb látószög
Ha azt szeretnéd, hogy a laptopod tükörként is szolgálhassa kényelmedet, szerezz be egy érintőképernyőset :). A legtöbb érintőképernyő fényes anyagból készül, ami korlátozza a látószöget és növeli a képernyő tükrözését. Létezik pár kiváló üzleti laptop anti-reflektív képernyővel, mint például a Lenovo ThinkPad T460s és T460, de a legtöbb rendszer, azok is, amelyek azt állítják, hogy anti-fényvisszaverő panellel rendelkeznek, valójában rendkívül fényesek, a visszatükrözés zavaró lehet. Ha munkához nem is, sminkeléshez és borotválkozáshoz forrón ajánljuk.