„Hol csináljak e-mail címet?” Melyik szolgáltatónál?
Hétköznapi életünk részévé váltak az informatikai vívmányok. Vannak „dolgok és kütyük”, melyek nélkül a munkavégzés, ügyintézés lehetetlen, ilyen például a mobiltelefon és a hozzá tartozó telefonszám, a személyi számítógép vagy laptop és ilyen az e-mail cím is. Az elektronikus postafiók segítségével bárhol és bármikor kaphatunk leveleket, üzeneteket - és ez hivatalos ügyeknél nélkülözhetetlen. Még előfordulnak olyanok, akik a Google keresőben arra a kérdésre keresik a választ, hogy: „Hogy csináljak e-mail címet?”, de a többség szakszerűbben fogalmaz és inkább az iránt érdeklődik, hogy „Hol regisztráljak e-mail fiókot?”. A modern e-mail rendszerek előnye, hogy a postaláda szolgáltatás mellett rengeteg kiegészítő funkciót is kínálnak ingyenesen, esetleg némi reklám megtekintése után.
Nem szabad elfelejteni, hogy bármennyire is megbízhatónak tűnik egy online szolgáltató, az e-mailek csak saját, esetleg bérelt szerveren keresztül továbbítva lehetnek védettek a marketinges leskelődőktől. Mint ahogyan a most kipattant Facebook botrány is rámutatott, a szolgáltatók különböző céllal, de feldolgozzák minden kommunikációnkat. Például a Chrome böngészőben fogadott és küldött üzeneteket a Google gépi úton feldolgozza, hogy személyre szabott reklámokat készíthessen az e-mailfiók tulajdonosának.
Megnézik a leveleimet?
A gépi feldolgozás nem azt jelenti, hogy illetéktelen személyek átolvassák az üzeneteket, hanem azt, hogy egy gépi algoritmus kikeresi azokat a termékeket és szolgáltatásokat, melyről másokkal levélben társalgunk, ennek segítségével reklámüzeneteket küld a fiók címére. Ez a szolgáltató számára azért hasznos, mert így célzott reklámokat tud értékesíteni a megrendelők számára.
Gmail, a Google levelezőrendszere
Az egyik legnépszerűbb levelezőrendszer, ahol könnyen és gyorsan készíthetsz saját e-mai címet, az a Google által fejlesztett Gmail. Az egyszerű és letisztult rendszert rendkívül könnyű kezelni, és szükség esetén többlépcsős beléptetés is beállítható. Ez annyit jelent, hogy alapesetben jelszó beírásával kell belépni, de kérésünkre a rendszer a helyes jelszó beírását követően sms-kódot is küld az okostelefonra, és csak ennek beírását követően láthatjuk leveleinket.
A Gmail rendszerének több előnye is van. A Google profil regisztrációját követően egyetlen helyről érhetjük el az összes kapcsolódó szolgáltatást is: Google Drive, Youtube, Fotók, Naptár, Térkép, keresőrendszer és még sok egyéb. Regisztráció után a Google 15 GB-os tárhelyet biztosít, melyen a szolgáltatások osztozhatnak, ennek előnye, hogy nagyméretű fájlokat is küldhetünk, ilyenkor a rendszer feltölti az állományt a Google Drive-ra, és e-mailben csak az elérhetőségét küldi el partnerünknek, aki ezután dönthet úgy, hogy csak megnyitja azt, vagy letölti saját laptopjára. A 15 GB-os terület ingyenes, de már havi 5000 Ft-ért bérelhetsz 100 GB-nyi helyet.
A Google rendszerének még egy nagy előnye, hogy minden platformon elérhető, egyszerre használhatod okostelefonon, tableten, személyi számítógépen és laptopon is. Itt készíthetsz magadnak Gmail címet.
Microsoft Outlook
A Microsoft Outlook levelezőrendszere azok számára lehet ideális, akik azt szeretik, ha a leveleik a saját PC-jén, laptopján vannak lementve. A rendszer támogatja a POP/IMAP protokollokat, a Windows 10 szerves része. Az operációs rendszerbe történő belépés is ilyen fiókazonosítás segítségével történik, ezután érhetők el a Microsoft egyes szolgáltatásai: Skype, Áruház, OneDrive, Office online és még sok más. Az Outlook előnye, hogy egyelőre kevesebb a felhasználója a Google rendszeréhez viszonyítva, ezért könnyebb jó e-mail címet regisztrálni. A Windows 10 posta programjában pedig bármikor elérhetőek a levelek offline módban is.
Freemail – [freemail]
A freemail egy ingyenes magyar levelezőrendszer, mely 1997-től működik. A legutolsó, 2014-es adat szerint 3,74 millió aktív postafiókjuk működik, ezért nehéz megfelelő postafiók címet regisztrálni. A freemail online üzemben vagy levelezőprogram segítségével érhető el, 10 GB tárhelyet kapunk és 1 GB-os fájlok továbbítása lehetséges. A rendszer egyik hátránya, hogy az inaktív fiókokat 90 nap után véglegesen és visszavonhatatlanul törli a rendszer.
Egyéb online levelezőrendszerek, a teljesség igénye nélkül:
Yahoo – nem túl elterjedt Magyarországon, ezért egyedi e-mail címek regisztrációjára alkalmas lehet, 1 TB tárhelyet biztosít üzeneteink számára.
iCloud – az Apple eszközök használói számára érdemes ilyen fiókot regisztrálni, hiszen csak ezzel érhető el az AppStore.
Citromail – magyar levelező rendszer, 2 GB-os tárhellyel. Egyes vélemények szerint lassú a hozzáférés.
Figyelmeztetésül érdemes ezt is megjegyezni, hogy a két említett magyar szolgáltatónak szakmai körökben eléggé negatív a megítélése, ugyanis nem követik a nemzetközi szabványokat, ezért sok népszerű külföldi rendszerből nem érkeznek meg rájuk az emailek.
Ingyenes online levelezőrendszerek, melyek bárhol és bármikor elérhetők. Néhány olyan tech téma, mely további olvasásra lehet érdemes: Dropbox online szolgáltatás, Google kereső, jelszó használata e-mail fiókhoz, laptop szerviz.