böngészők összehasonlítása - Microsoft Edge, Opera, Firefox, Google Chrome letöltése
2017 internetes böngészőinek szubjektív rangsora
Az internetes böngészők, azaz weboldal megjelenítők piaca voltaképpen nem létezik. Miután a Microsoft cég integrálta saját böngészőjét a Windows operációs rendszerbe, a legtöbb felhasználó kényelemből, lustaságból csak az Internet Explorert használta. Egy rövid ideig küzdött a szoftveróriással a Netscape, majd 2008-ban megszűnt a program támogatása.
A Microsoft böngészője távolról sem volt tökéletes, azonban mivel automatikusan települ a Windowst használók laptopjára, sokan használták ezt a programot. Magyarországon a Google Chrome megjelenéséig a Netscape Navigátor, majd a Mozilla Firefox volt a legnépszerűbb internetes böngésző, bizonyítva, hogy szeretjük az alternatív megoldásokat.
Folyamatos fejlesztések
2017-ben már egyik internetes böngészőszoftver sem hasonlít korai elődjéhez. A cégek belátták, hogy folyamatos fejlesztésekre van szükség, hogy a felhasználók bizalmát megtartsák. Kifejlesztették a plugin rendszert, optimalizálták a programok erőforrásigényét, hogy azok ne terheljék le a laptop rendszerét és saját szolgáltatásokkal bővítették a palettát.
A techradar.com felmérése szerint a felhasználók többsége ritkán és csak komoly indokkal vált másik internetes böngészőre.
A hétköznapi munka és szórakozás során az internetes böngészést a megszokások irányítják. Nehezen váltunk új típusú felhasználói felületre, ha nincs rá feltétlenül szükség.
A Google Chrome mindenek felett
2017-ben a leggyakrabban használt internetes böngésző a Google Chrome-ja. Ez többek között annak is köszönhető, hogy a legtöbb okostelefon Android rendszerű, melyen a Google Chrome böngésző van alapértelmezettként telepítve.
A Chrome kinőtte gyermekbetegségeit, a legújabb szoftver nem „zabálja” már a laptop és okostelefon memóriáját. A létrehozott felhasználói profilod segítségével automatikusan tartalmakat szinkronizálhatsz otthoni számítógéped, laptopod és okostelefonod között. A böngészőelőzmények mellett a könyvjelzők szinkronizálása jelenthet nagy segítséget.
A Google Chrome előnye az egyedi szolgáltatásokban rejlik. A pluginek, vagyis böngésző bővítmények segítségével bármilyen munkafolyamathoz testre szabható a szoftver, kiváló gyerekzárat és ellenőrző algoritmust tartalmaz, melyeknek köszönhetően automatikusan letilthatjuk az Google által nem rangsorolt vagy károsnak ítélt tartalmak megjelenítését.
A Google Chrome az egyetlen olyan böngésző, mely segítségével mappákat tölthetünk fel a Google Drive-ra. A program ellen szól, hogy a Google a felhasználói élmény fokozása érdekében, tehát a reklámok testreszabása érdekében, adatokat gyűjt a felhasználókról, még a Chrome-on keresztül megnyitott e-maileket is átolvassa a program.
A Google Chrome böngészőt ingyenesen itt töltheted le:
Opera – a lassú gépeknek
2017-ben is probléma a lassú laptop, túlzsúfolt operációs rendszer kérdése. Az Opera böngészője rendelkezik egy superturbo beállítással, amely segítségével a régebbi, lassú számítógépekkel is szörfölhetünk az interneten.
Az Opera részesedése jelenleg alig 1% a böngészőpiacon, mivel meglehetősen kevés kényelmi és kiegészítő szolgáltatást nyújt. Ennek köszönhetően letisztult és egyszerű a kódolása, így az egyik leggyorsabb weboldal megjelenítő jelenleg. Az Opera Turbo beállítása után a cég saját szervere tömöríti a weboldalt, ami a gyengébb minőségű internetkapcsolat mellett is másodpercek alatt betöltődik a laptop vagy okostelefon képernyőjére.
Integrált ad-blocker – 2017-ben is az egyik legnagyobb probléma a felugró reklámok kiszűrése, laptopunk rendszerének megóvása. A legjobb vírusírtók sem nyújtanak megfelelő védelmet az adware kártevők ellen, az Opera integrálta böngészőjébe ezt a fajta védelmet.
Az Opera internetes böngészőt itt töltheted le.
Microsoft Edge – az új fiú
A Microsoft Windows 10-hez írt internetes böngészője a Google Chrome mintájára készült a beágyazottságát illetően. Régebbi operációs rendszereken nem futtatható a program. Az integrációnak köszönhetően gyorsabban és „csendesebben” fut a böngésző, okostelefonokon pedig felugró applikáció módban sem terheli a rendszert.
A cég egyik irányvonala a hangfelismerő rendszer, a Cortana, integrációja és tökéletesítése az internetes böngészőben.
Szakértői vélemények szerint a Microsoft Edge a legújabb, komplex weboldalak megjelenítésében működik tökéletesen, a régebbi technológiákat használó oldalak nem jelennek meg sallangmentesen.
A Microsoft Edge böngészőt laptopra vagy más gépre itt töltheted le.
Firefox – a lemaradozó
A Firefox a harmadik legnépszerűbb internetes böngésző jelenleg, rendkívül sok funkcióval, remek testreszabhatósággal, kiváló weboldal megjelenítési képességekkel.
A Mozilla szoftvere azonban az utóbbi években lemaradozik a versenytársaktól. A rengeteg kiegészítő és funkció miatt megnőtt a program gépigénye és a legújabb komplex weboldalak megjelenítése komolyan lassíthatja a laptop operációs rendszerét. Az utóbbi években, különösen a sok plugint, kiegészítőt használóknál, megjelentek a lagok, a programleállások, lassulások. Bár a program még mindig remekül használható, ráférne egy programkód optimalizálás.
A Mozilla Firefox böngészőt itt szerezheted be a notebookod számára.
Melyik böngészőt használjam otthon, a munkában, laptopon vagy az okostelefonon? Érdekes és izgalmas téma, melyet tovább olvashatsz ezekre a kifejezésekre keresve: Google rangsor, böngésző optimalizáció, laptop vásárlás, Microsoft Edge letöltése, Firefox laptopra, Chrome.