Világszinten a laptop és a mobil platformok vezetnek
Az internet használati statisztikákat és a piaci részesedési arányokat böngészve sok érdekes dolgot tudhatunk meg. Első ránézésre úgy tűnhet, hogy már mindenki okostelefonon, tableten vagy laptopon internetezik, asztali számítógépet pedig nem is lehet vásárolni. Ez azonban csak világszinten tűnik igaznak. Az Európai interneten, a statcounter internet használatot monitorozó weboldal adatai szerint továbbra is asztali PC-t használnak a legtöbben. 2018 januárjában és februárjában az európai interneten az asztali gépet használók részesedése 57% volt, ami majdnem 4,5%-kal alacsonyabb az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
A laptopok és mobil eszközök használói részesedése 31-ről 37%-ra emelkedett egy év alatt, míg a tabletet használók száma nagyjából egy százalékot visszaesett. Úgy tűnik, hogy a vásárlók és felhasználók asztali gépet vagy laptopot, esetleg okostelefont vásárolnak, táblagépben aránylag kevesen gondolkodnak.
Világviszonylatban több mobil eszközt használnak, mint asztali PC-t, a tablet felhasználók száma összességében megegyezik az európai adatokkal és nagyjából az internetezők 4%-át teszik ki.
A Google mindent visz
A böngészőstatisztikákat és a keresőstatisztikákat vizsgálva azt látjuk, hogy a Google minden platformon és a világ minden részén piacvezető. A Google Chromot a felhasználók 56%-a használja, 5%-kal többen, mint tavaly ilyenkor. A második pozícióban a Safari található, 17,5%-os stagnáló részesedéssel. A Firefox 10%-alatti felhasználórészesedése majdnem 3 százalékkal alacsonyabb a tavalyi adatokhoz képest. A Microsoft Edge és az Opera tud még 3% körüli részesedést felmutatni. Az Internet Explorer fokozatosan visszaszorul, asztali gépeken még 7 százalék felett szerepel, de úgy tűnik, hogy az Edge nem tudja majd átvenni a felhasználókat.
Csak a Google keres
A keresőhasználati statisztikákat böngészve rémisztőnek tűnik a Google fölénye. Világviszonylatban a platformok összesítése után a Google részesedése mintegy 91,65%, míg a második helyen álló bing csupán a keresők 2,71%-át tudja elcsábítani. A keresők között a Yahoo és a Baidu tud 1% fölé kerülni, az orosz Yandex.ru pedig 0,63%-nyi keresést bonyolít le. Az adatok európai szinten sem mutatnak jelentős eltérést. Asztali gépeken valamivel jobb a helyzet, itt „csupán” a keresések 87,52%-át végzi a Google, a bing 5,67%-ot, a Yahoo pedig 3,17%-ot képes elérni.
Operációs rendszerek – veszélyben a Windows
Az operációs rendszerek használatának statisztikáit böngészve is a Google fokozatos térhódítását figyelhetjük meg. A laptop, asztali gép és mobil platformok összesítéséből az derül ki, hogy Európában egy év alatt 52%-ról 47%-ra csökkent a Windows használók száma, míg az Android rendszert 4%-kal többen használják, a piaci részesedése 2018-ban már több mint 27%. Az iOS és az OS X részesedése nagyjából stagnál 14 és 8%-on.
Közösségi hálózatok
A közösségi oldalak rendszerében nem tudott igazán nagyot dobni a Google, bár létrehozta saját platformját, a Google+-t, mégsem képes bekerülni a statisztikákba. Érdekes jelenség, hogy egy év alatt a Facebook részesedése a közösségi oldalak forgalmából 85%-ról 71-ra esett vissza, bár ez összefüggésben lehet a Facebook marketingstratégiájának változásával, hiszen az igazán nagy visszaesés 2017 júniusától figyelhető meg, amikor az oldal megváltoztatta a hírfolyam felépítését és prioritásait. Ebből az adatból úgy tűnik, hogy jelentős volt a hálózat reklámforgalma.
A Pinterest megerősödött az elmúlt év során, jelenleg 10,5% a piaci részesedése, ami majdnem a duplája az egy évvel korábbi eredményekhez képest. A twitter és a YouTube 5% körüli eredményt tud produkálni, az Instagram 2,83%. a Tumblert 1,38%, a Reddit pedig kevesebb mint 1%-át vonzza a felhasználóknak.
A statisztikák tanúsága szerint az asztali gépek részesedése folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, bár még masszívan őrzi pozícióját. A Google szinte mindent visz, amibe a cég belevág és erőforrásokat mozgósít a terület meghódítására.
Még mindig több asztali számítógépet használnak Európában az internetezők és az online szolgáltatásokat igénybe vevők. Ha szeretnél még néhány érdekes és izgalmas témáról olvasni, az alábbiakat ajánljuk: számítógép használat, laptop javítás, tablet szerviz, Google optimalizálás, keresés marketing.